24.06.2013
Przed kilkoma tygodniami w Warszawie spotkał się Kongres Kobiet aby debatować o sytuacji kobiet w Polsce. Poniżej treść listu, który skierowałam do Kongresu Kobiet na ręce Pani D. Hubner jako Premierki Gabinetu Cieni Kongresu Kobiet.
Szanowne Panie, uczestniczki V Kongresu Kobiet,
Dobre wieści dla Kongresu Kobiet. Wg. raportu Gender Equality Index dla UE spośród badanych dziedzin tj. praca, edukacja, zarobki, sposób spędzania wolnego czasu, dostęp do władzy, zdrowie i współczynnik zatrudnienia najlepsze wyniki Polska osiąga w obszarze dostępu kobiet do władzy. Pod tym względem jesteśmy na 11 miejscu w całej UE.
Złe wieści niestety dla kobiet, których problemem nie jest dostęp do władzy, szczebli samorządowych czy poselskich, a kobiet które interesuje codzienne życie, te poza polityką. Dane w raporcie wskazują, że najsłabiej wypadamy pod względem zatrudnienia osób między 55 a 64 rokiem życia. W Polsce w tym wieku pracuje zaledwie 24,2 proc. kobiet. Natomiast w UE liczba pracujących kobiet w średnim wieku jest wyższa o 14 pkt. proc. Nasz kraj znalazł się na 17 miejscu wśród 27 krajów UE pod względem warunków życia i pracy kobiet i mężczyzn. Polska znalazła się poniżej średniej unijnej we wszystkich badanych obszarach.
Ostatnio pani prof. Magdalena Środa, członek Gabinetu Cieni Kongresu Kobiet na łamach jednej z gazet mówiła o potrzebie równowagi „między udziałem kobiet i mężczyzn we władzy”. Tak, to istotne zagadnienie, prawie tak bardzo jak dywagacje czy Kongres Kobiet jest polityczny czy nie. Jednak wolałabym aby przede wszystkim był skuteczny, angażował się w sprawy zwykłych Polek zarówno tych z Warszawy, Krakowa jak i tych z Żuromina. Kongres Kobiet to ruch społeczny aktywizujący kobiety w Polsce. Apeluje o to aby swoje zadania realizował i podejmował walkę o godziwe warunki rozwoju zawodowego, realizacji obowiązków rodzinnych oraz godnej starości każdej kobiety.
Mam nadzieję, że pomiędzy dyskusją o „Mężczyźnie istocie nieznanej” a „Feminizmie wschodnim, feminizmie zachodnim” poruszą Panie zagadnienia istotne dla życia kobiet w Polsce.
Życzę owocnych obrad.