24.06.2013
Więcej programów dla młodych widzów, codzienne poranki dla dzieci, dłuższe dobranocki oraz nowe audycje dla młodzieży - to zapowiedzi Prezesa TVP J. Brauna dotyczące zmian w TVP (maja 2011 r.) zawarte w odpowiedzi na list Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, który zwrócił się do Prezesa TVP ws. niepokojących działań TVP wymierzonych w najmłodszych widzów.
Dziś mamy czerwiec 2013 r., a zamiast „dłuższych dobranocek” ich czas jest skracany a w mediach pojawiają się wypowiedzi p. Brauna: Nieuchronnie skończyła się epoka, w której „Wieczorynka” wyznaczała rytm dnia w polskich domach: o godz. 19 dzieci siadały przed telewizorem, a potem szły spać. W rezultacie oznacza to likwidację Wieczorynki i odebranie dzieciom przygód ich ulubionych bajkowych bohaterów.
Minęły dwa lata a stanowisko Prezesa TVP ws. dobranocek znacznie się zmieniło. W ostatnim czasie po raz kolejny w tej samej sprawie apelował do władz TVP Rzecznik Praw Dziecka, który jako reprezentant najmłodszych dba też o młodych widzów. Pan Michalak wyraził oburzenie skracaniem czasu dobranocek. Czy TVP rzeczywiście planuje zrezygnować z nadawanej od 51 lat w Jedynce „Wieczorynki”? Czy chęć zysku wygra z misją publiczną o której TVP coraz częściej zapomina? Czy TVP weźmie pod uwagę opinię Rzecznika Praw Dziecka? Czy KRRiT zajmie się tą skandaliczną wypowiedzią Prezesa TVP? Mnożą się pytania od oburzonych rodziców, widzów TVP, płacących abonament.
W styczniu skierowałam list do KRRiT ws. ograniczania przez TVP czasu antenowego dla Wieczorynki. KRRiT poinformowała mnie, że sprawę kieruje do Prezesa TVP z prośbą o wyjaśnienie i przedstawienie stanowiska wobec zarzutów zawartych w skierowanej przeze mnie skardze. Niestety do dnia dzisiejszego nie otrzymałam odpowiedzi. Mogę się domyślać dlaczego.
Rozumiem, że TVP walczy o najlepszy udział w prime time, konkuruje z komercyjnymi stacjami telewizyjnymi. Jednak w pogoni za widzem, nie możne zapomnieć o misji publicznej i tych najmłodszych widzach. TVP powinna złożyć ofertę dzieciom i młodzieży, która będzie wyróżniała się wartościami poznawczymi i intelektualnymi. Dobranocka takim dobrem była.
Czy TVP planuje podjąć jakieś kroki w kierunku naprawy oferty programowej dla najmłodszych, zwłaszcza w sprawie Dobranocek i innych programów edukacyjno – kulturalnych dla najmłodszego widza?